Yüksek katma değerli teknolojinin geliştirilmesi amacıyla nitelikli istihdama, ithal ikamesini esas alan teknolojik ürünlere ve geleceğin üzerinde şekilleneceği inovasyona katkı sağlamayı hedefleyen Kocaeli Üniversitesi Teknopark’ı, bünyesinde bulundurduğu firmalarla da adından söz ettirmeye devam ediyor. KOÜ Teknopark çatısı altında çalışmalarını yürüten altı firma, bilişim teknolojilerini geliştiren ve çözüm sunan şirketlerin yer aldığı Bilişim 500’e girmeyi başardı.

Türkiye’nin ve iş dünyasının her alandaki gelişiminde önemli katkıları olan bilişim teknolojilerini geliştiren ve çözüm sunan şirketlerin yer aldığı ‘İlk 500 Bilişim Şirketi Türkiye 2019 Araştırması’nın sonuçları açıklandı. BTHABER Şirketler Grubu’nun bu yıl 21.’sini düzenlediği “Türkiye Bilişim Sektörünün İlk 500 Şirketi Araştırması”nda KOÜ Teknopark’tan; BİMSER, ASİS OTOMASYON, TRTEK YAZILIM, NACSOFT YAZILIM, AKADEMEDYA ve R-MIRA adlı firmalar yer aldı.

İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması’na ilişkin veriler, sektör için önemli bir referans olarak algılanıyor. Bilişim-500 araştırmasında, altı firma ile yer almaktan mutluluk duyduklarını ve bu sayıyı önümüzdeki yıllar daha da arttırmayı hedeflediklerini ifade eden KOÜ Teknopark Müdürü Prof. Dr. Oğuzhan Urhan, “Küresel ölçekte markalar yaratan, uluslararasılaşmış, Ar-Ge, tekno-girişim ve inovasyon ekosisteminde lider bir teknopark olma vizyonuyla hareket ediyoruz. Teknolojik bilgiyi üretmek ve ticarileştirmek, yeni teknoloji üretme potansiyeline sahip olan yeni şirketlerin kurulmasını ve mevcut küçük şirketlerin büyümesini teşvik etmek önceliklerimiz arasında yer alıyor. Günümüzde bilişim teknolojileri ülkelerin gelişimi açısından oldukça önemli. KOÜ Teknopark olarak, ülkemizin gelişimine katkı sunabilmek adına çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Bu anlamda Bilişim-500 listesinde yer alan firmalarımızı kutluyor, başarılarını devamını diliyoruz” dedi.

İlk 500 Bilişim Şirketi Türkiye 2019 Araştırmasında Yer Alan Firmalar

 

BİMSER

1998 yılında Kocaeli’de kurulan BİMSER, bilgi teknolojileri alanında yazılım çözümleri üretmek üzere bir araya gelen kişilerle yolculuğuna başladı. BİMSER, uzun yıllardan beri farklı ölçekteki ve sektördeki firmalara yönelik yazılım paketlerinden, üzerinde çeşitli iş uygulamalarının tasarlanabileceği tam bir çözüm geliştirme platformuna kadar, birbiriyle ve başka ürünlerle entegre çalışabilen geniş bir ürün yelpazesini kullanıcılarına sunmaktadır. BİMSER’in yazılım ürünleri, bugün Türkiye’nin 1800’den fazla seçkin şirketinde, milyonu aşkın profesyonel tarafından kullanılıyor; sağladığı verimlilik ile bu şirketlere rekabet avantajı ve başarı getiriyor. BİMSER, yazılımlarını bugüne kadar 33’den fazla ülkeye ihraç etmiştir. Şirketin 2017 yılında hayata geçirdiği New York ve Rotterdam ofisleri de bu gelişimin devamı niteliğindedir. Tamamı Türk Mühendisler tarafından geliştirilen Bimser Synergy, eBA, QDMS, BEAM, ENSEMBLE ve eBA:ITSM yazılım ürünleriyle Türkiye’deki şirketlerin dijitalleşmesinde ve rekabet güçlerinin artmasında önemli rol oynuyor. Özellikle doküman ve iş akış yönetimi, süreç ve performans yönetimi, kalite yönetimi, bilgi güvenliği yönetimi, risk yönetimi, bakım yönetimi ve varlık ve bilgi teknolojileri yönetimi alanlarında sunduğu çözümler ile sektöründe lider firmaların ilk tercihi olmaya devam ediyor.

ASİS OTOMASYON

Asis Otomasyon’un temeli 1990 yılında atılmış, IT ve bilişim teknolojileri konusunda hizmet vererek faaliyetlerine başlamıştır. 2000 yılına gelindiğinde ise şirketin profesyonel kadrosu, yoğun bilgi birikimi ve tecrübesi ile Asis Otomasyon Akaryakıt Sistemleri’ne dönüştürülmüştür. O günden itibaren Asis, akaryakıt sektörünün yanı sıra, birçok sektöre otomasyon sistemleri, donanım ve yazılım çözümleri üretmekte, teknolojik hizmetler vermekte ve satış sonunda ürettiği tüm ürünlerin imalat ve montajını da sağlamaktadır. Sektörünün en kapsamlı, donanımlı ve büyük Ar-Ge merkezini 2017 yılında hizmete sokan Asis Otomasyon, 8 adet proje geliştirme deney laboratuvarı, tam donanımlı 2 adet gelişmiş test ve 1 adet prototipleme laboratuvarı ile uydu sistemleri, ödeme sistemleri, mobil uygulamaları, IOT, yapay zeka, robotik, gömülü sistemler, görüntü analizi ve sensör teknolojileri ana başlık ve konuları üzerine çalışmaktadır. Ar-Ge çalışmalarını inovatif yaklaşımının merkezine koyarak, tamamı kendi üretimi olan sistem ve ekipmanları kendi öz kaynakları ile üretmektedir ve gerçekleştirmektedir. Akaryakıt sektörünün ihtiyaçlarına yönelik, müşteri taleplerine bağlı olarak da özel projeler geliştiren Asis Otomasyon, %100 yerli bir firmadır.

TRTEK Yazılım

TRtek yazılım; AR-GE çalışmalarına önem vererek %100 web tabanlı Mobil Uygulamalar (Tablet Uygulamaları, El Terminali Uygulamaları, Akıllı Telefon Uygulamaları [Android, iOS]) geliştirmiş ve geliştirmeye de devam etmektedir. Trtek yazılım; 2008 yılında Sağlık Bakanlığı’na bağlı Ağız ve Diş Sağlığı Merkez ve Hastaneleri Bilgi Yönetim Sistemleri (HBYS) yazılımlarını son teknolojileri kullanarak üretmeye ve geliştirmeye başlamış ve hala da devam etmekle birlikte, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği, İl ve Halk Sağlık Müdürlükleri ve Özel Muayenehaneler gibi birçok alanda da yazılım, donanım ve destek hizmetleri vermeye devam etmektedir.

NACSOFT YAZILIM

Nacsoft Yazılım 2008 yılının sonlarından itibaren, işlerinin büyük bir kısmında BİMSER şirketinin yazılımlarını, diğer kurum ve şirketlere uyarlayan bir firma olarak kurulmuştur.
Şirket, birlikte çalıştığı büyük ve orta ölçekteki firmaların tüm süreçlerini, elektronik ortama aktararak şirketlere verimlilik artışı ve rekabet avantajı sağlamaktır. Nacsoft Yazılım, satış ve pazarlama departmanı, yurtiçi ve yurtdışı tüm mevcut ve potansiyel müşterilerimizin takiplerini sağlayarak, memnuniyet düzeylerini yükseltmek, müşterilerimizin ihtiyaçlarını belirlemek ve yardımcı olmaktır. Yazılım ve danışmanlık ekibi, müşterilerin süreçlerini sağlam bir şekilde analiz edip süreci yeniden tasarladıktan sonra yazılım geliştirmeden sorumludurlar. Sadece mevcut yapıyı çözümlemede değil bunun yanında kurumları ve şirketleri daha ileri düzeylere taşıyacak çözümleri önermektedirler. Gerekli görüldüğünde kurumun operasyonel sistemleri ile entegrasyonlarında anahtar teslimi gerçekleştirmektedirler. Destek ekibi ise, tüm müşterilerimizin çağrılarını SLA kurallarına göre karşılayarak gerekli desteği en hızlı ve en doğru şekilde sağlamaktır. Web üzerinden taleplerin toplandığı NSS sistemi, aktif olarak kullanılmaktadır.

AKADEMEDYA

2005 yılında, akademik kariyere sahip, etik değerlere inanan kişiler tarafından kurulmuş bir teknoloji kuruluşudur. AKADEMEDYA, özellikle iş sağlığı ve güvenliği alanında, ulusal ve küresel yaklaşımları, teknolojik yeniliklerle birleştirip, süreç sahiplerine dijital asistanlar üretmeyi hedeflemektedir. Müşterilerinin kurumsal ihtiyaçları doğrultusunda geliştirdiği yazılımları, güncel donanımlarla destekleyerek sunduğu hızlı çözümlerle, sektöre öncülük eder. IRONIC ve İSGPRO yazılımları ile, 500+ kurumsal firmada ve çeşitli OSGB’lerde 1.000.000+ üzerinde uç personele sağlık ve güvenlik alanında hizmet vermektedir.

R-MIRA

2013 yılında kurulan şirket, araç kiralama firmalarına özel olarak geliştirdiğimiz “Rentacarss” adlı yazılım ve 2015 yılında bünyesine dahil edilen araç takip sistemleri ile hizmet vermektedir. Anonim şirketi kuruluşunu, Nisan 2017 itibari ile “RMIRA TEKNOLOJİ A.Ş.” olarak gerçekleştiren firma, Üniversitelerin, araştırmacı ve girişimcileri bir araya getirdiği, teknolojik ve ekonomik katma değerli ürünler ortaya çıkmaya imkan veren, Teknopark projesinde yerini alarak, Kocaeli Üniversitesi Teknopark’ta Ar-Ge departmanını açmıştır. Bugün itibari ile 6500’ü aşkın Turkcell hatlı araç takip sistemine sahip olan, teknolojik alanda da Turkcell çözüm sağlayıcı olma konumuna ulaşan firma, 7/24 ulaşılabilirlik ayrıcalığı da sunmaya başlamıştır.

X